پرورش بز ساننکارآفرینی

طرح توجیهی پرورش بز سانن ۹۸ +آموزش ۰تا۱۰۰

طرح توجیهی بز سانن

در این مقاله به بررسی میزان سوددهی و شرایط پرورش بزهای شیری سانن پرداخته می شود. در ادامه می توانید طرح توجیهی پرورش بز سانن ۹۸ /pdf/doc بزهای شیری را دانلود کنید.

برای اولین بار نکات جالب و حیرت انگیزی را برای کارآفرینان حوزه دام داری و دامپروری بیان خواهیم کرد.

براستی، کدام نژاد بز شیری سانن و آلپاین برای شیردهی مناسب است؟

با ما همراه باشید…

در ابتدا خلاصه ای از طرح توجیهی پرورش بز سانن نگارش سال 98 را مشاهده کنید.

خلاصه طرح توجیهی پرورش بز سانن

1-عنوان فعالیت: پرورش بز سانن
2-ظرفیت : 100 راس
3-مجری طرح:
4-محل اجرا : شهرستان
5-اشتغال طرح : 5 نفر
6-سرمایه ثابت طرح : 16.565 میلیون ریال
7-سرمایه گذاری کل طرح : 17.194  میلیون ریال
8-میزان زمین طرح : 3000 متر مربع
9-میزان زمین بنا : 812  متر
10-میزان تسهیلات مورد نیاز : 13.755 میلیون ریال
11-نوع تسهیلات : وام6%
12-مدت برگشت سرمایه : 3.43

آیا پرورش بز سانن توجیه اقتصادی دارد؟

سوالی که ممکن است دغدغه شما باشد این است که آیا پرورش بز سانن توجیه اقتصادی دارد یا نه؟ جواب اینکه؛ با توجه به اینکه تقاضا برای شیر هیچ موقع متوقف نمی شود، قیمت آن نیز مناسب است. از سوی دیگر بز سانن با بیشترین میزان تولید شیر در برابر سایر نژادهای دیگر، یک مزیت عالی محسوب می شود. خوراک کمتر، چندقلوزایی، مقاومت در برابر بیماری ها از دیگر مزیتهای پرورش بز سانن است.

برای اطلاع از هزینه ها و درآمدهای پرورش بز سانن روی دکمه زیر کلیک کنید.

طرح توجیهی پرورش بز سانن 98


بز سانن چیست؟

بز سانن دارای موهای کوتاه و سفید و گاهاً خاکستری دارد. بلندی قد این بز شیری ۷۶ سانتی متر و نرها ۸۱ سانتیمتر است. میانگین وزن برای بزهای ماده ۶۱ کیلو و نرها تا ۷۵ کیلوگرم می باشد. به طور معمول بزهای ماده بدون شاخ و یا با شاخ کوتاه و نرها شاخ دار هستند.طرح توجیهی پرورش بز سانن

چرا بز سانن کارخانه تولید شیر است؟

بز سانن یکی از بهترین نژادهای بز شیری در دنیاست که دوره شیردهی سالانه آن بین ۲۹۰ روز تا ۳۰۰ روز است و روزانه بین ۳٫۵ تا ۸ کیلو گرم شیر می دهد.

آیا بز سانن خاصیت چندقلو زایی دارد؟

بهتر است بدانید که بزهای شیری سانن ذاتاً دوقلو زا هستند و زایش سه تا چهارقلو نیز برای این بز امری دور از انتظار نیست و گزارش های چندقلو زایی آن بسیار است.

بز سانن از چه زمانی و از کجا به ایران آمد؟

بز شیری سانن اصیل در سال ۱۳۴۳ از فرانسه و با هدف آمیخته گری با نژادهای بومی وارد ایران شد که موفقیت آمیز نبود. در دهه های پیش مجدداً بز سانن وارد ایران شد و این بار بخش خصوصی وارد عرصه شد و بصورت گله آنها را پرورش دادند.

۴ دلیل برای پرورش بزهای شیری سانن

انتخاب نژاد برتر یک عامل تعیین کننده برای افزایش میزان تولید شیر بز می باشد. به سه دلیل محکم می توان بزهای شیری سانن را پرورش داد که در زیر به آنها پرداخته می شود؛ طرح توجیهی پرورش بز سانن

  1. چهار راس بز شیری سانن به اندازه یک گاو هلشتاین شیر تولید می کنند.
  2. بز سانن در مقابل بسیاری از بیماری ها مقاوم است.
  3. خوراک مصرفی بز سانن از یک گاو هلشتاین کمتر است.
  4. خاصیت چندقلو زایی دارند و با هر بار زایش دوبرابر می شوند.

بز سانن در برابر آلپاین، کدام را پرورش دهیم؟

بز آلپاین و بز سانن خصوصیات مشابهی دارند و این سوال ممکن است پیش بیاید که کدام نژاد را برای پرورش انتخاب کنیم بهتر است. در صورتی که قصد دارید در محیط بسته پرورش بز داشته باشید بهتر است از نژاد بز سانن استفاده کنید و در صورتی که بخواهید در مسیرهای کوهستانی و در کوچ هم بز شیری داشته باشید بهتر است از بز آلپاین که خصوصیات بهتری برای همگام و سازگار شدن با طبیعت دارد استفاده کنید.

صفات شیری سانن آلپاین بز بومی
میانگین تعداد روز شیردهی ۳۱۳ ۲۹۶ ۱۲۰ تا۱۸۰
شیر در هر دوره(لیتر) ۹۹۶ ۹۱۵ ۸۰ تا ۱۵۰
درصد پروتئین ۳٫۲۸ ۳٫۴۲ ۳٫۳ تا ۳٫۶
درصد چربی شیر ۳٫۶ ۳٫۸ ۳٫۸ تا ۴٫۵

چگونه گله بز شیری سانن یا آلپاین داشته باشیم؟

برای ایجاد یک گله بز شیری از نژاد سانن یا آلپاین به دو روش می توان اقدام کرد؛

  1. خرید بزهای خالص: در این روش بزهای نر و ماده اصیل را خریداری کرده و در یک فضای بسته و جدا از سایر نژادها نگهداری می کنند.
  2. ایجاد گله از طریق آمیخته گری: در این روش بزهای سانن نر را خریداری کرده و در گله بز بومی ماده رها می کنند.طرح توجیهی پرورش بز سانن

کدام روش برای من بهتر است؟

با توجه به اینکه قیمت هر راس بز شیری چند برابر یک بز نژاد بومی است، برای کسانی که سرمایه کافی برای خرید یک گله بز سانن یا آلپاین را ندارند بهتر است از روش دوم یعنی؛ ایجاد گله از طریق آمیخته گری استفاده کنند.

مطالعه:
طرح توجیهی پرورش گل نسترن pdf 98+آموزش 0 تا 100

نحوه ایجاد گله از طریق آمیخته گری

برای مثال پس از خرید بز نر سانن بهتر است تمامی بزهای نر بومی را از گله حذف کنید. پس از زایش، اولین بزغاله ها با ۵۰% نژاد سانن بوجود می آیند. مجدداً بزغاله های نر دورگه را از گله خارج کنید. بزغاله های ماده دورگه پس از رسیدن به بلوغ جنسی و اولین زایش خود، بزغاله های نر و ماده دورگه با ۷۵% نژاد سانن خواهید. مجدداً بزغاله های نر دورگه را از گله حذف کنید. ماده های دورگه ۷۵% پس از زایش، بزغاله های سانن خالص خواهند بود.

نقطه ضعف این روش این است که حدود ۶ تا ۱۰ سال تا تکمیل اصلاح نژاد زمان می برد.

آیا می توان از تلقیح مصنوعی در پرورش بز سانن یا آلپاین استفاده کرد؟

می توان بجای خرید بز نر سانن از تلقیح مصنوعی بز بومی با اسپرم نر سانن استفاده کرد. در این روش از بسیاری هزینه ها کاسته می شود اما به دلیل مشکلاتی(همچون کاهش راندمان باروری) که تلقیح مصنوعی دارد، پیشنهاد می شود از شیوه آمیخته گری که در بالا توضیح داده شد استفاده کرد.

چه امکاناتی برای پرورش بز آلپاین و سانن مورد نیاز است؟

امکانات خاصی برای نگهداری بز سانن لازم نیست. یک سالن مناسب، تامین خوراک مورد نیاز و تجهیزات بهداشتی دامداری.

در طرح توجیهی پرورش بز سانن کلیه هزینه ها برآورد شده اند.

آب و هوا و اقلیم مناسب برای پرورش بز سانن و آلپاین

با توجه به طبیعت و منشأ بز سانن و آلپاین که در هوای کوهستانی اروپا پرورش می یافتند، شرایط و اقلیم سرد و معتدلمی تواند برای پرورش این دو گونه مناسب باشد. پرورش بز سانن و الپاین در مناطق جنوبی در صورتی که در سالن از سیستم خنک سازی استفاده شود، مشکلی ایجاد نخواهد شد. دمای بیش از ۲۷ درجه سانتیگراد باعث کاهش راندمان تولید شیر خواهد شد.

شرایط سالن یا سوله پرورش بز آلپاین و سانن

سوله و سالن جایگاه بز آلپاین و سانن بهتر است از سه طرف دیوار و طرف دیگر باز و پشت به باد ایجاد شود و یک فضای اضافی در قسمت جلوی سوله تدارک دیده شود تا تهویه، نور کافی برای آنها ایجاد شود و در صورت نیاز بتوانند از محوطه نیز استفاده کنند. در طرح توجیهی پرورش بز آلپاین و سانن به موضوع سالن و هزینه های آن پرداخته شد.

مطالعه:
طرح توجیهی پرورش بوقلمون pdf و doc سال ۹۸

تغذیه بزهای شیری سانن و آلپاین

از بالاترین هزینه های مربوط به بز سانن یا آلپاین خوراک و تغذیه آنها می باشد که لازم است قبل از هرچیز این مسئله حل شده باشد. بز حیوانی است که نیاز دارد در مرتع و بصورت طبیعی چرا کند. می توان در کنار جایگاه و محیط بسته پرورش، از مرتع هم برای تغذیه بز سانن و آلپاین استفاده کرد.

هر راس بز سانن یا آلپاین با وزن متوسط ۶۰ کیلوگرم روزانه ۳ کیلوگرم خوراک مصرف می کند.

ترکیب تغذیه بز به این صورت است که باید ۶۰ درصد را علوفه و ۴۰ درصد از کنسانتره استفاده کرد.

آب مورد نیاز در زیستگاه پرورش بز آلپاین و سانن

بز سانن برای تولید یک لیتر شیر روزانه باید ۴ تا ۶ لیتر آب مصرف کند. در این صورت اگر یک بز سانن یا آلپاین روزی ۵ لیتر شیر بدهد باید حدود ۲۰ تا ۲۷ لیتر آب مصرف کند. در طرح توجیهی پرورش بز سانن و آلپاین این موارد بررسی شده اند.

مطالعه:
طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا آموزش کاشت ۹۸ pdf

پرورش چه تعداد بز شیری توجیه اقتصادی دارد؟

در صورتی که برای اولین بار است که میخواهید بز سانن یا آلپاین پرورش دهید، بهتر است از تعداد کم شروع کنید. کمتر از ۱۰ بز ماده شیری سانن یا آلپاین وقت تلف کردن است. با توجه به اینکه هر سال تعداد گله دو برابر می شود و میزان شیردهی بالاتر می رود و اگر پرورش دهنده کم تجربه باشد همین تعداد کافی بنظر می رسد.

اما اگر فضای مناسب و سرمایه کافی بهمراه اطلاعات پرورشی دارید می توانید از ۵۰ راس شروع کنید.

طرح توجیهی پرورش بز سانن به شما کمک می کند؟

مطالعه یک طرح توجیهی مختص پرورش بز سانن می تواند از بسیاری هزینه ها شما را مطلع سازد درحالی که شما حتی به آنها فکر نمی کردید. همین موضوع می تواند در برآورد دقیق هزینه ها و بودجه بندی مناسب به شما کمک کند.

نتیجه گیری و پیشنهاد

هر بز سانن در یک دوره شیردهی حدود ۹۴۶ کیلوگرم شیر تولید می کند که با احتساب دوقلو زایی و چندقلوزایی می تواند بعنوان یک منبع درآمد، اشتغال آفرین باشد. با پرورش حداقل ۱۰ بز شیری (معادل ۲ گاو هلشتاین) درآمد خوبی از این راه داشته باشید.

با پرورش هر تعداد بز شیری، در هر دوره تعداد آنها (بز و بزغاله نر و ماده) دو برابر می شود.

بزهای شیری اصلاح نژاد به دلیل؛

مقاوم بودن در برابر بیماری ها و کم بودن هزینه خوراک و تغذیه صرفه اقتصادی دارند.

مطالعه طرح توجیهی پرورش بز سانن می تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد.

برای اطلاع از هزینه ها و درآمدهای پرورش بز سانن روی دکمه زیر کلیک کنید.

طرح توجیهی پرورش بز سانن 98

[تعداد رای دهندگان: 1 میانگین امتیازات: 5]

منبع
استارت وی
برچسب ها

علی حاجی پور

مَنْ أَكَلَ مِنْ كَدِّ یَدِهِ كَانَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ فِی عِدَادِ الْأَنْبِیَاءِ وَ یَأْخُذُ ثَوَابَ الْأَنْبِیَاءِ ؛ اگر كسی با دستش كار كند و روزی بخورد ، در روز قیامت در زمره و گروه انبیا است و خدا ثواب انبیا را به او می دهدَ» بحارالأنوار(ط-بیروت) ج 100 ، ص 10 ، ح 42

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + ده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن