کارآفرینیکاشت جلبک اسپیرولینا

طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا آموزش کاشت ۹۸ pdf

آموزش کاشت جلبک اسپیرولینا

طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا آموزش کاشت pdf. هزینه تولید جلبک اسپیرولینا. دانلود طرح جلبک. نگارش خرداد سال ۹۸ . روش تولید در استخر گلخانه.

در ادامه می خوانید؛

 • معرفی اسپیرولینا
 • روش های تولید جلبک اسپیرولینا
 • بازار فروش اسپیرولینا
 • بررسی مصارف کشاورزی اسپیرولینا
 • بررسی مصارف دارویی اسپیرولینا
 • شرایط و نحوه سرمایه گذاری

بیشتر از ۴۰سال است که دنیا از انواع جلبک‌های دریایی به طرق مختلف استفاده می‌کند و برخی کشورها مانند چین، کره‌جنوبی، مالزی، اندونزی و هند حدود ۱۵۰ هزار تن از این محصول را تولید، مصرف و بخشی از آن را هم صادر می‌کنند. خواص متعدد جلبک‌ها موجب شده تا حدود ۴۰ تا ۵۰ نوع محصول با کاربری‌های مختلف در زمینه تولید مواد‌غذایی، آرایشی‌- بهداشتی، دارویی و کشاورزی، تصفیه آب، تامین علوفه و مکمل غذایی دام و شیلات و… به کار برده شود. ایران هم به‌عنوان یکی از کشورهای مصرف‌کننده این ماده چندکاره، سال‌هاست که به‌طور میانگین ده‌ها تن از این ماده را وارد کشور می‌کند و به مصرف می‌رساند.

از طرفی برخی مطالعات و تحقیقات کارشناسان نشان می‌دهد که سواحل هرمزگان یکی از مناسب‌ترین مکان‌ها برای تولید و پرورش جلبک دریایی است و هرگونه سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌تواند موجب اشتغال‌زایی و درآمدزایی به شکل ارزی برای کشور باشد. این در حالی است که از این ظرفیت تاکنون استفاده‌ای نشده و نبود اعتبار و مهم‌تر از آن دانش فنی لازم و عدم حمایت دولت، مهم‌ترین عامل فرصت‌سوزی در این زمینه عنوان می‌شود، همین عدم پیشقدم شدن از سوی دولت موجب شده تا بخش‌خصوصی هم حاضر به پذیرش ریسک‌های سرمایه‌گذاری برای اینچنین صنعت نوپایی نشود.

معرفی محصول

جلبک موجودی زنده است که به دو شکل در آب تازه و نمکی رشد می‌کند. این یک نوع از انواع باکتری به نام cyano است که اغلب به جلبک سبز-آبی اشاره دارد. درست مانند گیاهان، باکتری cyano هم می‌تواند از نور خورشید از طریق فرآیندی به نام فتوسنتز بهره‌مند شود.

جلبک از سوی قبایل آزتک در گذشته‌های دور به صورت روزانه مصرف می‌شد، اما هنگامی که ناسا اعلام کرد که جلبک می‌تواند در فضا رشد کند و به ‌وسیله فضانوردان استفاده شود، دوباره مشهور شد.

مواد معدنی جلبک اسپیرولینا

جلبک آنقدر مواد مغذی در خود جای داده که کاملا شگفت آور است، یک قرص تنها ۷گرم از پودر جلبک خشک را در بر می‌گیرد.

 • :: پروتئین: ۴گرم
 • :: ویتامین B۱ (تیامین): ۱۱ درصد
 • :: ویتامین B۲ (ریبوفلاوین): ۱۵درصد
 • :: ویتامین B۳ (نیاسن): ۴ درصد
 • :: مس: ۲۱ درصد
 • :: آهن: ۱۱درصد
 • :: آن‌ها همچنین حاوی مقادیر کافی منیزیم، پتاسیم و منگنز و مقادیر کمی از تقریبا هر ماده مغذی که ما نیاز داریم می‌باشند.

جلبک اسپیرولینا دقیقا مغذی‌ترین ماده غذایی روی سیاره است. یک قرص جلبک دربرگیرنده مقادیر کم چربی (حدود ۱ گرم)، ازجمله اسیدهای چرب امگا۶ و امگا ۳ در یک قرص حدود ۱.۵ گرمی از آن باشد.

اگر شما هم علاقمند به تولید جلبک در خانه هستید این آموزش را از دست ندهید.

آموزش تولید جلبک اسپیرولینا در خانه

در ادامه به مبحث تولید جلبک اسپیرولینا در خانه می پردازیم؛
بعنوان بذر اولیه، مقدار کمی اسپیرولینای زنده تهیه کنید. این مقدار کم را در ظرف مشخصی ریخته و آن را تا چند روز پرورش دهید تا مقدار آن به ۲ لیتر برسد.

در اوایل که مقدار اسپیرولینا کم است، رنگ آب سبز کم رنگ است و کم کم رنگ آن به سبز تیره تغییر پیدا می کند.

هنگامی که رنگ آب سبزه تیره شد می توانید این مقدار اولیه را به ظرف بزرگ اصلی(آکواریوم) انتقال دهید.

هم اکنون شما چیزی حدود ۲ لیتر جلبک اسپیرولینا دارید که برای بیشتر کردن آن، نصف محلول را آب و غذای اسپیرولینا اضافه میکنید.(برای دو لیتر، مقدار ۱ لیتر آب و غذا اضافه شود.)

مجدداً پس از چند روز که رنگ محلول اسپیرولینا سبز پررنگ شد برای ۳ لیتر محلول، ۱/۵ لیتر دیگر آب و غذا به آن اضافه کنید.

این عمل را تا پرشدن آکواریوم چندین مرحله تکرار کنید.

پس از پر شدن ظرف اصلی(آکواریوم) و به رنگ سبز تیره درآمدن اسپیرولینا، آب را از یک صافی یا پارچه ابریشمی عبور دهید تا جلبک اسپیرولینا از آب جدا شود.

جلبک اسپیرولینا بدست آمده را میتوان به همان صورت(تر و تازه) استفاده کرد.

یا اینکه در فریزر گذاشته و همراه با آب میوه مخلوط و استفاده کرد.

آیا پرورش جلبک توجیه اقتصادی دارد؟

با توجه به اینکه این محصول نیاز به آب شرب فراوان ندارد و با آب شور و غیرقابل شرب نیز میتوان رشد داد و از جهاتی هم چون نیاز به زمین مناسب برای کشت نیست، می توان با کمترین میزان هزینه نیز این کار را انجام داد.

تیم آموزشی ما پرورش جلبک اسپیرولینا را مورد بررسی قرار داده و با ارائه طرح توجیهی، امکان سنجی آن را سنجش کرده است. اطلاعات بیشتر

نکته قابل توجه اینکه، جلبک ها در زمینه های مختلف صنعتی، کشاورزی، دارویی، غذایی و تولید سوخت پاک قابلیت استفاده دارند.

قیمت فروش جلبک اسپیرولینا

قیمت جلبک اسپیرولینا در حال حاضر چیزی در حدود کیلویی ۶۰۰ هزار تومان است.

بازار فروش جلبک اسپیرولینا

در حال حاظر حجم تقاضای بازار حدود ۱۵ تن در سال برآورد می شود. هم اکنون تولید و فرآوری جلبک اسپیرولینا توسط تعداد معدودی در داخل کشور انجام می شود و این یک فرصت مناسب برای دستیابی به بازار داخلی می باشد. رقبای شما برای حضور در بازارهای بین المللی کشورهایی همچون تایوان، هند، تایلند و چین هستند.

دستیابی به بازار داخلی و صادرات میتواند چشم انداز شما برای فرآوری این محصول باشد.

مصارف کشاورزی جلبک اسپیرولینا

امروزه استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی باعث ایجاد آسیب های فراوان برای انسان و محیط زیست شده است. از جمله این آلودگی ها؛ آلودگی آبها، کاهش حاصلخیزی خاک، تجمع مواد آلوده کننده نظیر نیترات در اندامهای مصرفی محصولات زراعی و بروز بیماری های صعب العلاجی همچون سرطان(بویژه سرطان معده).

جلبک اسپیرولینا می تواند جایگزینی مناسب برای کودهای شیمیایی باشد. کود جلبک اسپیرولینا میزان بالایی فیبر داشته که نقش مهمی در نرم کردن خاک و حفظ رطوبت آن دارد و از طرفی بخاطر داشتن مواد معدنی سرشار و کمیاب، باعث بهبود کیفیت خاک و حاصلخیزی آن می شود.

مزایای استفاده از کود اسپیرولینا
 • افزایش محصول و افزایش جوانه زنی بذر
 • افزایش جذب مواد غذایی خاک
 • افزایش مقاومت به آفات
 • افزایش هورمون های گیاهی
 • تهویه بهتر خاک
 • جلوگیری از هدر رفتن آب
 • مقاومت خاک در برابر یخ زدگی

مصارف دارویی جلبک اسپیرولینا

جلبک اسپیرولینا مصارف دارویی بسیاری دارد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می شود؛

 1. دیابت
 2. آنمی(کم خونی)
 3. تثبیت مقاومت بدن
 4. بیماری های قلبی
 5. کمک به تکثیر الکتوباسیل های مفید
 6. مراقبت از پوست
 7. کاهش کلسترول خون
 8. افزایش فعالیت ضد ویروسی
 9. کمک به رفع سوء تغذیه کودکان
 10. کاهش وزن
 11. کاهش سوء تغذیه
 12. بالا بردن مقاومت بدن در برابر تابش مواد رادیواکتیو و سایر تشعشعات مضر

روش های تولید جلبک اسپیرولینا

جلبک اسپیرولینا به دو روش کشت پیوسته در حوضچه و کشت در فتوبیوراکتور انجام می شود. کشت در حوضچه به دلیل صرفه اقتصادی مناسب است.

تولید جلبک اسپیرولینا در استخر

همانطور که گفته شد می توان اسپیرولینا را در حوضچه بدون توجه به شکل و اندازه آن کاشت و پرورش داد. نکته مهم اینکه عمق حوضچه یا باید بسیار کم باشد تا نور و CO2 در دسترس باشد.

طرح توجیهی کاشت جلبک اسپیرولینا در استخر

کف حوضچه باید مقاوم به نور UV و غیر سمی عایق بندی شود. برای این کار می توان از ورق های PVC، پلی اتیلن یا ژئوممبران استفاده کرد.

با دانلود طرح توجیهی پرورش اسپیرولینا که به صورت pdf آماده شده است می توانید از ریز هزینه ها و درآمدهای آن آگاه شوید!

در عکس زیر تولید جلبک اسپیرولینا به روش فتوبیوراکتور را ببینید.

کدام استانها بهترین شرایط کاشت را دارند؟

به گفته‌ی حسین عبدالحی، معاون آبزی پروری سازمان شیلات در این خصوص می‌گوید: طی بررسی‌های انجام شده توسط سازمان شیلات ما به توانایی ایران برای پرورش جلبک در برخی مناطق جنوبی مانند استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان به علاوه در شمال کشور در گیلان و مازندران پی بردیم که نیاز به حمایت و پشتیبانی از سرمایه‌گذاران بالقوه فعالیت‌های آبزی پروری توسط سازمان شیلات و همچنین وزارت جهاد کشاورزی حس می‌شود، چراکه فعالیت‌های آبزی‌پروری جزو طرح‌های بخش کشاورزی است و فعالان نیازمند وام و تسهیلات از سوی وزارت جهاد کشاورزی هستند.

شرایط سرمایه گذاری در تولید جلبک اسپیرولینا

معاونت مدیرکل سازمان شیلات درخصوص میزان سرمایه‌گذاری در این کار می‌گوید: مجموع مبلغ طرح ارائه شده، یک میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان به علاوه شش هکتار فضا برای نگهداری و فضای نگهداری نشا، عملیات گلخانه، آزمایشگاه و… بوده است، البته بخش اصلی تولید در بستر دریا صورت می‌گیرد.
میزان برآورد شده تولید این تاسیسات ۲۱۵ تن جلبک خشک در سال است. البته مبالغ گفته شده فقط برای بحث تولید جلبک خام است و برای پرورش آن یا استخراج آگار از جلبک، نیاز به تجهیزات پیشرفته و کارخانه و نیروی متخصص داریم تا بتوانیم از آب‌های آزاد درآمد و سود مناسب صید کنیم.
با توجه به قیمت پایه جلبک که حدود دو دلار است حتی در بدترین حالت یعنی اگر به قیمت یک دلار هم این جلبک‌ها صادر شود بعد از گذشت دو سال کل سرمایه بازگشت خواهد داشت.

در بالا، به مبحث سرمایه گذاری کلان اشاره شده است.
لذا برای تولید، کاشت و پرورش جلبک اسپیرولینا در مقیاس کم می توان با سرمایه ای کمتر ۵۰۰ میلیون هم این کار را انجام داد.

سرمایه مورد نیاز برای تولید جلبک اسپیرولینا

براساس طرح توجیهی پرورش جلبک اسپیرولینا نگارش شده توسط تیم همیار کار، برای کاشت جلبک در حوضچه گلخانه ای سرمایه ای حدود ۱ میلیارد تومان نیاز است. طبیعتاً در صورتی که بخواهیم در فضای آزاد و بدون شرایط گلخانه ای تولید کنیم به سرمایه ای حدود ۴۰۰ میلیون تومان هم میتوان این کار را استارت زد.

ناگفته نماند که پرورش جلبک را با هر میزان سرمایه از ۳۰ میلیون تومان تا ۲ میلیارد تومان هم میشه انجام داد.

شاید شما بخواهید در یک حوضچه کوچک ۲*۲ این کار را انجام دهید.

در این صورت با ۳ میلیون تومان هم می توان انجام داد.

چیزی که مهمه اینه که شما تصمیم بگیرید میزان تولیدتون چقدر باشه.

با توجه به بررسی های انجام شده در طرح توجیهی جلبک اسپیرولینا ، می توان در یک سال ۳ تن جلبک برداشت کرد.

با سرمایه ای ۱ میلیاردی می توان سالانه چیزی حدود ۱/۵ میلیارد درآمد (سود ناخالص) بدست آورد.

الزامات سرمایه گذاری برای کاشت اسپیرولینا

تخصص و داشتن علم دریایی نخستین لازمه این کار است، پس از آن مباحث بازاریابی و فروش هم در اولویت‌های بعدی هستند چرا که ما در کشور چندان استفاده برای جلبک نداریم
و بیشتر مواد فرآوری شده آن وارد می‌شود مثلا طبق آمار وزارت بازرگانی، استابلایزرها در ۱۸ ماه حدود ۷۰۰میلیون دلار وارد کشور شده است، از این رو شما یا باید جلبک را به مرحله فرآوری برسانید
یا تا مدتی آن را به‌صورت خام به کشورهای دیگر صادر کنید که این بحث صادرات نیاز مبرمی به معرفی و بازاریابی دارد.
البته ارزش فرآوری محصول خیلی بالاست و بعد از فرآوری، قیمت آن و همچنین سود حاصله بسیار افزایش می‌یابد.

منطقه مناسب برای کاشت اسپیرولینا

سواحل هرمزگان یکی از مناسب‌ترین مکان‌ها برای تولید و پرورش جلبک است و هرگونه سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌تواند موجب اشتغال‌زایی و درآمدزایی به شکل ارزی برای کشور باشد،
این در حالی است که از این ظرفیت تاکنون استفاده‌ای نشده و نبود اعتبار و مهم‌تر از آن دانش فنی لازم و عدم حمایت دولت، مهم‌ترین عامل فرصت‌سوزی در این زمینه عنوان می‌شوند.

دمای مناسب برای پرورش اسپیرولینا

مناسب ترین دما برای پرورش جلبک اسپیرولینا دمای ۳۴ درجه سانتیگراد است. دمای ۳۹ درجه خطرناک و در دمای ۴۰ درجه امیدی به زنده ماندن جلبکها نداشته باشید.

در دمای پایین اسپیرولینا زنده می ماند اما سرعت رشد و نمو آن کاهش و یا متوقف می شود.

در دمای ۱۸ درجه به بالا رشد اسپیرولینا شروع می شود.

بهترین دما برای رشد ۳۳ تا ۳۵ درجه است.

شرایط نور در پرورش اسپیرولینا

شرایط نوردهی یکی از مهمترین مولفه ها در پرورش جلبک اسپیرولینا می باشد. اسپیرولینا برای رشد نیاز به نور خورشید یا نور لامپهای فلورسنت یا LED دارد.

در مناطق گرمسیر که نور خورشید شدت بیشتری دارد باید با پارچه نازک یا سایبان راه نور مستقیم را سد کرد، اما نه بطور کامل.

نور زیاد باعث رنگ پریدگی اسپیرولینا می شود.

چه موقع باید جلوی نور را سد کرد؟
 1. زمانی که دمای محلول یا آب حوض بالای ۳۷ درجه باشد.
 2. هنگامی که دمای محلول از ۱۴ درجه پایین تر باشد.(برای حفظ گرمای درونی، اطراف حوض با پارچه پوشانده شود)
 3. زمانی که به هر علتی مشکلی در محلول اسپیرولینا وجود داشته باشد.
 4. هنگامی که محلول اسپیرولینا بسیار رقیق یا عملیات پرورش تازه شروع بکار شده است.

پرورش اسپیرولینا در شرایط بحرانی

سازمانهای جهانی غذا و دارو اعتقاد دارند که جلبک اسپیرولینا را در شرایط بحرانی و در مناطق محروم نیز میتوان پرورش داد. به این دلیل که PH بالای اسپیرولینا تمامی میکربها و مواد مضر را از بین می برد، البته بغیر از فلزات سنگین که جذب اسپیرولینا شده و وارد بدن می شوند.

به گفته کارشناسان: در بدترین شرایط ممکن می توان حتی از ادرار انسان هم برای آب مورد نیاز استفاده کرد، البته در صورتی که آن انسان سالم و بوده و هیچ دارویی مصرف نکرده باشد.

حتی اگر تمامی موجودات و گیاهان امکان رشد و نمو نداشته باشند و هیچ غذایی نباشد میتوان با پرورش این نوع جلبک تمامی نیاز غذایی بدن را تامین کرد.

تا اینجا آشنایی مختصری با نحوه کاشت و پرورش اسپیرولینا پیدا کردیم، اما چگونه می توان بدون اطمینان پیدا کردن از نتیجه سرمایه گذاری در این زمینه به موفقیت دست پیدا کرد؟

برآورد هزینه ها با طرح توجیهی اسپیرولینا

مناسب ترین گزینه برای اطمینان پیدا کردن از سوددهی کاشت اسپیرولینا، مطالعه یک طرح توجیهی خوب است. برآورد هزینه ها و درآمدهای حاصل از طرح می تواند چشم انداز ما را نسبت به نتیجه کار روشن سازد.

در طرح توجیهی نگارش شده در خرداد ۹۸ کلیه هزینه ها، امکانات، تجهیزات، درآمدها و … مورد بررسی قرار گرفته است.

در پایان این طرح توجیهی، درآمد و سود خالص حاصل از سرمایه گذاری نیز بررسی شده است.

کاشت جلبک اسپیرولینا

سخن پایانی

در این مقاله، با نحوه کاشت، داشت و برداشت جلبک اسپیرولینا صحبت شده است که امیدواریم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

طرح پرورش جلبک اسپیرولینا یک طرح سودده و زودبازده بوده که برگشت سرمایه آن طی کمتر از ۲ سال تحقق پیدا می کند.

با آرزوی موفقیت روز افزون

محتویات طرح توجیهی اسپیرولینا

برای مطالعه: طرح توجیهی کاشت آلوئه ورا

منبع: طرح توجیه اقتصادی

[تعداد رای دهندگان: 3 میانگین امتیازات: 4.3]

برچسب ها

علی حاجی پور

مَنْ أَكَلَ مِنْ كَدِّ یَدِهِ كَانَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ فِی عِدَادِ الْأَنْبِیَاءِ وَ یَأْخُذُ ثَوَابَ الْأَنْبِیَاءِ ؛ اگر كسی با دستش كار كند و روزی بخورد ، در روز قیامت در زمره و گروه انبیا است و خدا ثواب انبیا را به او می دهدَ» بحارالأنوار(ط-بیروت) ج 100 ، ص 10 ، ح 42

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن